TATDUS Derleme

TATDUS Derleme

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
1004
0

Özet: Pnömoperitoneum, pulmoner emboli, aort diseksiyonu, fraktür, özofagus entübasyonu ve anjiyo ödem tanısında acil ultrasonografinin yeri vardır

‘Hükümdar Menghuo’nun altı kez azat edilmesi’

Philip KD

Manisa-Muradiye-İzmir Yolu

Aydın ile Çağdaş nöbetten çıkmış İzmir’e gidiyorlar, arabadalar, değişen mekan algısı konuşmaların içeriğini zenginleştiriyor, konu tatdus.org’a geliyor.
Aydın (Ayd): Ne zamandır merak ediyorum.
Çağdaş (Çağ): Dinliyorum.
Ayd: Anlatayım, pnömoperitoneum nadirlikleri üzerine düşünürken aklıma geldi, hemen internet araması yaptım, sadece bakmakla kaldım, tanısal yaklaşımların sınırlılıkları ile ekran dondu, ne yapmalıyım, bu arada dikkat et, karşıdan karşıya geçen bastonlu teyzeyi görmedin.
 Çağ: Sorduğun sorunun birçok yanıtı olabilirdi eğer tatdus.org’u takip etmeseydim. Dinle şimdi, karaciğer üzerindeki hava kabarcıklarının takibi üzerine bir makale okudum, incelemeni öneririm, ve unutmadan söyleyeyim, bahsettiğin teyzeyi daha evinden çıkarken gördüm ben http://tatdus.org/literatur-ozeti/8 (Volkan Arslan).
Ayd: Muradiye yolunun ağaçlı yapısı beni hep düşüncelere iter, son bir yılda sadece iki tane pulmoner emboli tanım var, Manisa pulmoner emboliden fakir diyebilir miyiz.
  Çağ: Hasta yok tetkik var derim, PA-Akciğer grafisi yeterli olmamakla birlikte pulmoner emboli için şüphe uyandırabilir, ileri incelemeler tanı gücünü perçinler, ilgili sunum ile pulmoner emboli hastalarının sayısı artabilir, http://tatdus.org/haftanin-olgusu/14 (Adnan Yamanoğlu).
Ayd: Ne o, RUSH’mı dinliyoruz yine, sıkılmadın şu Kanadalı gruptan, üstelik adamların tek yaptığı kendilerini tekrar etmek.
 Çağ: RUSH dinlememizin bir nedeni var, o da hipotansif hastalar, hatırlasana, hani sabaha karşı başvuran, bildiğin gibi 2.dk’sında tanım hazırdı, yattı, ameliyat oldu, çıktı, bahse varım bizden önce hastaneden çıkmıştır. Arka koltuktan gülüşmeler gelir, bakarlar, kimse yoktur. Özgür abinin hipotansif hastaya yaklaşım sunumunu izlemelisin, çok iyi http://tatdus.org/haftanin-olgusu/29 (Özgür Dikme).
Ayd: Nolmuş buraya, yine yol çalışması mı, bak şimdi neye benzettim bu durumu, deplase fraktür, kapıdan girer girmez anladım, usulen direkt grafi, tamam, colles parladı, sonra redükiyon yaptım, tekrar grafi, işte bu kadar, nasıl ama, yol tam kapandı bu arada, turbo atlayışı gerek.
 Çağ: Kara şimşek zannettin herhalde Citroen C4’ü, hepsi iyi de, sedasyondan redüksiyona, sonra da kontrol ultrason cümlelerini duyamadık senden, anlattıkların doğru olsa da daha gerçeği ile tanışmalısın  http://tatdus.org/haftanin-olgusu/32 (Özge Can).
Ayd: Neyse açıldı yol, bu sefer kısa sürdü, bazen bir kapanıyor, geçen tavuk kamyonu ile tır çarpışmış, manzarayı görmeliydin, hayret edersin, bir tane tavuk bile ölmemiş, emniyet kemeri takmışlar tavukların tümüne, şaşırma, gerçekten öyle, horozların hava yastığı bile varmış, görüyorsun ne kadar değer veriyorlar, sürücüler mi, ikisi de benim nöbete geldi, birine özofagus entübasyonu yapılmış, ve hazır ol, tomografide anlaşılmış olay, artık düşün olanları.
  Çağ: Hiç istenmeyen olmuş desene, halbuki engellenbilirdi, ben anlatmayayım şimdi, araba kullanıyorum, arabanın penceresine internet sayfası yansır, ilgili uzantı açılır  http://tatdus.org/haftanin-olgusu/38 (İsa Kılıçaslan).
Ayd: Yaklaştık dostum, teşekkürler, beni şurda, evet orda, menemen metro durağında indirebilirsin, unutmadan, buralarda  ACEİ satan eczane biliyor musun.
 Çağ: Bak şu karşıdaki eczane, yörenin en iyi ACEİ’lerini satıyor, anjiyo ödem yapmıyor diyorlar, ben pek inanmadım, pazarlama stratejisi gibi geldi. Bozuk ultrason kullandığım yılları hatırladım bir anda, geçmiş beni yarı yolda bıraktı, tanısız kaldım, nerde o asimetrik vokal kordlar, ödemli dokular, görebilirdim, sunumu izlemiştim ama o nemrut cihaz elimi kolumu bağladı http://tatdus.org/literatur-ozeti/11 (Emre Özlüer).

Sonsöz

Acil serviste bir Jedi iseniz ve verdiğiniz savaşta bir ışın kılıcına ihtiyacınız varsa ultrason elinizdeki en iyi seçenektir. Gerçek bir yol göstericidir. Bu farkındalıkla on yıl önce TATDUS olarak çıktığımız yolda, daha iyi kullanmaya, öğrenmek isteyene öğretmeye, bilgi kazanmaya ve kazandırmaya çalıştık. Son bir yıldır da daha fazla bilgiyi, daha kolay yolla; tatdus.org ile daha çok arkadaşımıza ulaştırıyoruz. Ultrason ile ilgili sorularınızın yanıtını buradan veya gezinmeyi seviyorsanız TATDUS’un sosyal medya hesaplarından bulabilirsiniz. Ziyaret edin, okuyun, katkı verin, önerin ve bizimle olun. Ama yine de “olur da görüşemezsek; iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler”.
Bahçe
@tatdus.org
Not: @aciltıp.com Doç Dr Aslıhan Yürüktümen’e sonsözü için teşekkür ediyor
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa


 
 
                                                                                                             

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.